Dbejte na bezpečnost

Bodové osvětlení halogenovými žárovkami vyžaduje přísnější bezpečnostní opatření, než u ostatních typů osvětlovací techniky. Největším úskalím je přehřívání, LED diodové reflektory jsou na tom lépe, neboť tam se zahřívá především převodní transformátor. Každopádně je nutné instalovat je do speciálních nehořlavých konstrukcí (protipožární sádrokartonové desky, farmacell, pórobetonové tvarovky, zdivo apod.) Zvýšenou pozornost vyžadují zejména u dřevěných nosných konstrukcí nebo obkladů.
Pro umístění bodovek v nábytkových sestavách kuchyní a obývacích pokojů, což je např. v knihovnách, vitrínách, na policích a v kuchyňských linkách, jsou určeny tzv. nábytkové reflektory, které jsou již osazeny bezpečnostními prvky.

svítidla v kuchyni

Koupelnové osvětlení

Do koupelen je někdy velmi obtížné zvolit vhodná osvětlovací tělesa a v zásadě jsou tu bodovky ideálním řešením. Musí být pouze opatřeny dostatečným IP krytím proti působení vody a vlhkosti. Výhodou je, že jsou zapuštěné pod podhledovou konstrukci a nejsou tolik náchylné k poškození. Opět dbejte na bezpečnost ohledně elektroinstalace a především na vzdálenost alespoň 60 cm od sprchového koutu či od horní hrany vestavěné vany. V blízkosti umyvadla musí být vzdálenost světelného zdroje od země alespoň 190 cm.

bodové osvětlení v kuchyni

Kuchyňské linky a jídelní kouty

V kuchyních se tato osvětlovací technika uplatní snad v největším rozsahu. Lze ji umístit v podstatě libovolně – kamkoli, ale především je směrové světlo výhodnou součástí kuchyňských linek, kdy tím vzniká dostatečně velká osvětlená pracovní plocha. Kuchyně je pracoviště a počítá se tu každá maličkost, která ušetří čas a energii při přípravě pokrmů. Nejprodávanější typy halogenových reflektorových žárovek PAR 16 navíc bez problémů nahradí externí svítidla, která se špatně udržují v čistotě a jsou v kuchyních nepraktická.