Jedním z počínajících příznaků stáří jsou bezesporu bolavá záda. Ta jsou tak rozšířená, že jsou považována za normální, ačkoliv to neznamená, že by tito lidé byli bez pomoci. A ačkoliv se mnoho z nás snaží se tomu vyhnout, stejně to většinu z nás čeká. Všimnout si také můžeme toho, že starší lidé chodí velmi nahrbeni, a hůl se stala běžnou součástí jejich života. Zde je tedy dobré si položit otázku, zda tomu tak skutečně musí být. Proč na to trpí většina lidí, bez ohledu na to, jaký styl života vedli?

 

bolest zad

 

Důvod není ukrytý v našem životním stylu, jak se nám mnozí snaží namluvit (i když ten situaci také příliš neprospívá). Vina je někde úplně jinde, a to v samotné konstrukci našeho těla. Jednoduše řečeno, naše páteř není na vzpřímenou chůzi uzpůsobena. V podstatě máme páteř čtvernožce v těle dvounožce, a je jasné, že to nemůže dělat dobrotu. Zde se můžeme ptát, z jakého důvodu je tomu tak. Koneckonců, neměla by evoluce zapracovat a postupně nás toho zbavit? Popravdě řečeno, je zde několik věcí, které tomu efektivně brání.

 

masírování bolavých zad

 

V první řadě je zde fakt, že po dvou nohách chodíme z hlediska evolučního času jen velmi, velmi krátkou dobu. Neuplynul tedy dostatečně dlouhý čas na to, aby se vše skutečně optimalizovalo. Zvlášť když zde nebyly žádné silné evoluční tlaky.

 

Je potřeba si uvědomit, že po velmi dlouhou dobu byla průměrná délka lidského života poměrně nízká. Lidé tedy obvykle umírali dříve, než je stačily problémy se zády postihnout. Navíc i v případě, že se tohoto věku dožili, již měli potomky, kterým své geny předali. Nebyl zde tedy žádný selekční tlak.

 

To platí mnohem více v dnešní době, kdy máme podstatně lepší zdravotní péči. To je samozřejmě velmi dobře, avšak znamená to také, že se tohoto problému jen tak nezbavíme. Nezbývá nám tedy, než včas hledat dostupné pomůcky a posilovat zádové svaly. To je totiž to jediné, co nám může alespoň částečně pomoci.