Určitě nežijte v představě, že můžete bezuzdně utrácet, protože když vám peníze dojdou, jednoduše si půjčíte další a budete moci i nadále bezstarostně rozhazovat peníze plnými hrstmi. K tomu peníze jako takové stejně jako půjčky neslouží. A pokud byste žili tak, jak bylo popsáno, zaručeně na to dříve či později doplatíte. Podobných případů už tu bylo dost a dost a nikdy nedopadly dobře.
Ale to neznamená, že byste si půjčky neměli vůbec brát. Protože ty nemusí jenom škodit. Ty mohou často být i neocenitelnými pomocníky lidí, kteří se z nějakého důvodu ocitli ve finanční tísni. Ale když už se někdo rozhodně si půjčku vzít, měl by nad tímto rozhodnutím http://eagri.cz/public/web/mze/legislativa/ostatni/100060749.html určitě přemýšlet. Protože půjčka není jenom pomoc v těžkém období. Ta je i závazkem, že takto získané peníze budou později postupně splaceny, a to i s úroky a poplatky. A proto by si měl každý brát nejen tolik, kolik potřebuje, ale zásadně i tolik, kolik dokáže splácet. Aby si nenadělal půjčkou jenom další problémy do budoucna.
A je logické, že když si lidé půjčují, nemohou hledět jenom na výhodnost a zvládnutelnost nabízejících se půjček. Musí se zajímat i o to, zda vůbec nabídku, kterou se rozhodnou využít, dostanou. Protože se půjčky poskytují jenom těm, u nichž nabydou jejich poskytovatelé přesvědčení, že dostanou své peníze zpátky. A tak se tu třeba prověřuje výše příjmů žadatelů, nahlíží se do jejich registrů dlužníků a podobně.
A co mají dělat lidé, kteří potřebují výhodnou půjčku, ale nejsou sami jakožto žadatelé dokonalí? Pokud mají aspoň nějaké příjmy a nějakou nemovitost, mohou se úspěšně ucházet třeba o nebankovní hypotéku. Protože taková hypotéka po insolvenci může posloužit komukoliv, kdo se za ni dokáže zaručit zástavou nemovitosti, a to skoro bez ohledu na to, jak je dotyčný (ne)dokonalý. Tady si mohou přijít na své i lidé se záznamy v registrech dlužníků a nízkými příjmy. A mohou si tak polepšit ve složitých obdobích.