Čína je v dnešní době jedním z nejbohatších států světa. Tento fenomén souvisí především s obrovským rozvojem průmyslové výroby, častokrát však na úkor životního prostředí a dokonce i kvality samotné produkce. Čínské výrobky nemají příliš dobrou pověst, mezi nimi se sice nachází určité výjimky, kdy je výrobní cyklus přísně monitorován a každý defekt musí být napraven, ale rozhodně toto pravidlo neplatí všude.

reflektor

Za posledních dvacet let se z Čínské lidové republiky dovezlo několik miliard kusů osvětlovací techniky včetně halogenových žárovek do předních světlometů automobilů. Snaží se konkurovat osvědčeným značkám, jako jsou Philips nebo Osram, a také se jim to daří. Na trhu se mimochodem objevily xenonové výbojky d2s, jejichž kvalita je přinejmenším podezřelá. V takových případech, většinou po krátké době provozu, dochází nejen k poruše výbojky, ale častokrát i k poškození světlometu vlivem přepáleného vysokonapěťového transformátoru, který pracuje jako předřadník.

Některé neznačkové výbojky mohou být použité, i když jsou vydávány za nové

Jestliže sáhnete po osvědčeném značkovém výrobku Philips nebo Osram, máte kromě záruční lhůty takříkajíc jistotu, že nekupujete „zajíce v pytli“. Pokud opravdu dojde k poruše ještě před předpokládaným koncem životnosti, jde o výjimečné případy.
Pokud ve snaze ušetřit přece jen zvolíte neznačkový výrobek, sledujte tyto ukazatele. Může jít dokonce o použitý kus:

dálnice

  • Dotykové plošky mohou mít na svém povrchu známky opotřebení nebo ožehnutí.
  • Baňky s inertním plynem musí být umístěny ve svislé poloze přibližně v polovině trubice. Náplň by měla mít u nejrozšířenějších typů s teplotou chromatičnosti 4300 K nažloutlou barvu, nikoli šedou.
  • Označení patic potiskem musí být dobře rozpoznatelné a čitelné a potisk se nesmí snadno smazat dotykem bříšek prstů.

Všechny výše uvedené nepříjemnosti vás rozhodně nemohou potkat u značkových výrobků, originální kusy prochází výstupní kontrolou, nikdy nemůžete zakoupit použitý kus, který jeví známky opotřebení. Zároveň se na všechny značkové výrobky vztahuje platná záruka.