Latté je jeden z nejoblíbenějších kávových nápojů na celém světě. Dostanete ho v každé kavárně a pokud máte rádi kombinaci espressa s našlehaným, horkým mlékem, zaručeně si pochutnáte. Ovšem takový šálek kávy v dobré kavárně vás vyjde klidně i na více než sto korun. A pokud jste zvyklí pít takovou kávu každý den, za měsíc vám to udělá už docela slušný zásah do rozpočtu. Přitom připravit si latté doma není žádná věda. Naopak, jde to velmi snadno a určitě si na něm pochutnáte stejně, jako když si ho koupíte někde v kavárně.

Co to ale vůbec latté je?

káva

Jak už jsme zmínili, jedná se o jeden z nejoblíbenějších nápojů na mnoha místech světa, především v Evropě a v USA. Skládá se z porce espressa, které se doplní větším množstvím horkého mléka a navrch se přidá trochu mléčné pěny. Pokud pěnu nepřidáte, jedná se o nápoj zvaný flat white. Pokud přidáte více měny, že bude tvořit větší nebo stejné množství než mléko, jedná se o cappuccino. Oblíbené jsou také různé ochucené sirupy, které dodají vašemu latté sladkou a lahodnou chuť, třeba vanilkový, karamelový, oříškový.

A jak si můžete vyrobit latté doma?

latté

Abyste měli dobrou kávu, potřebujete kvalitní kávová zrna. Proto si zajděte do kavárny, kde zároveň prodávají kávu, nebo do obchůdků, kde si můžete vybrat ze spoustu množství voňavé kávy. Prodejci vám určitě poradí, která bude pro vás ta nejlepší. Poté si z nich uvařte espresso, pomocí kávovaru nebo jiného způsobu, který běžně používáte.

Použijte polotučné mléko, které se nejlépe hodí pro tuto přípravu. Můžete požít napěňovač mléka ruční, nebo elektronickou variantu. Napěnit lze i tak, že ho protřepete a umístíte do mikrovlnné trouby.

Vezměte si velký hrnek nebo můžete použít skleničky na latté Skleněný shop. Umístěte do něj espresso a dva stejné díly horkého mléka. Pomocí lžičky zadržte pěnu z napařeného mléka. Tu poté dejte na vršek kávy a můžete si vychutnat své latté.